DAY 1: Monday 22.06.2015
09:00-10:00 | REGISTRATION |
10:00-10:30 | Welcoming remarks and technical information |
Session 1: DEM data sources | |
10:30-11:00 | Invited lecture: Manfred Zink, Alberto Moreira |
11:00-11:15 | Christopher Wecklich, Carolina Gonzalez, Benjamin Bräutigam |
11:15-11:30 | Carlos Grohmann |
11:30-11:45 | Piotr Wozniak |
11:45-12:00 | Shangmin Zhao, Li Wang and Wenjiao Wu |
12:00-12:15 | COFFEE BREAK |
12:15-12:45 | Keynote: Lucian Dragut |
12:45-14:00 | LUNCH BREAK |
Session 2: General Problems of Geomorphometry | |
14:00-14:30 | Invited lecture: Christopher Crosby |
14:30-14:45 | Zbigniew Zwoliński and Joanna Gudowicz |
14:45-15:00 | Vincent Lecours, Vanessa Lucieer, Margaret Dolan and Aaron Micallef |
15:00-15:15 | Jozef Minar, Jozef Minar and Ian S. Evans |
15:15-15:30 | Karin Ebert, Jerker Jarsjö and Karin Ekstedt |
15:30-15:45 | COFFEE BREAK |
Session 3: Geomorphometry in Geology and Geomorphology | |
15:45-16:00 | Liyang Xiong and Guoan Tang |
16:00-16:15 | Peter Guth |
16:15-16:30 | Marco Bacenetti, Luca Ghiraldi, Marco Giardino and Luigi Perotti |
16:30-16:45 | Peter Bandura, Jozef Minár, Tatiana Harciníková and Lucian Drăguţ |
16:45-17:00 | Yuichi S. Hayakawa, Hidetsugu Yoshida, Lucian Dragut and Takashi Oguchi |
17:00-17:15 | Domenico Guida, Antonello Cestari, Alba Cuomo, Francesco Dramis, Vincenzo Palmieri and Vincenzo Siervo |
17:30-19:00 | Poster Session |
19:00-… | Geomorphometry society meeting (elections) |
Poster Session
Day 1 Poster Session |
Cheng-Zhi Qin, Xue-Wei Wu, Yanjun Lu, Jing-Chao Jiang and A-Xing Zhu |
Magdy Torab and Nora Dalal |
Piotr Kłapyta and Natalia Kolecka |
Aleksander Adamczyk, Marcin Sobiech, Agata Urbańska and Wojciech Wysota |
Lucas Ruiz and Xavier Bodin |
Ruqiao Jiang and Guoan Tang |
Marcin Brach and Jarosław Chormański |
Ângelo Moura Araújo, Paulo Pereira, Renato Henriques and Diamantino Pereira |
Adriana Sărășan and Lucian Drăguț |
Maciej Hajdukiewicz |
Milena Różycka, Aleksandra Michniewicz, Piotr Migoń and Marek Kasprzak |
Małgorzata Mazurek |
Virginia Ruiz-Villanueva, Markus Stoffel and Hanna Hajdukiewicz |
Cezary Kaźmierowski, Jakub Ceglarek,Jerzy Cierniewski, Jarosław Jasiewicz, Sławomir Królewicz, Michał Wyczałek |
Barbara Czajka, Adam Łajczak and Ryszard J. Kaczka |
Joanna Gudowicz |
Ling Jiang, Guoan Tang and Chun Wang |
Mateusz Kędzior and Jarosław Zawadzki |
Ryszard J. Kaczka, Michał Lempa, Katarzyna Stachniak, Barbara Czajka and Zofia Rączkowska |
Zbigniew Zwoliński and Estera Stefańska |
Zbigniew Zwoliński and Ewa Sznigir |
19:00-… | Geomorphometry society meeting (elections) |
DAY 2: Tuesday 23.06.2015
DAY 3: Wednesday 24.06.2015
Session 8: Novel approches in geomorphometry | |
9:00-9:30 | Invited lecture: Tomasz F. Stepinski, Jaroslaw Jasiewicz, Pawel Netzel and Jacek Niesterowicz |
9:30-9:45 | Przemysław Stpiczyński, Dominik Szałkowski, Leszek Gawrysiak and Łukasz Chabudziński |
9:45-10:00 | Sergio Camiz and Maurizio Poscolieri |
10:00-10:15 | Jarosław Jasiewicz, Alfred Stach, Jakub Nowosad |
10:15-10:30 | Anita Bernatek |
10:30-10:45 | COFFEE BREAK |
Session 9: Monitoring of natural hazards I | |
10:45-11:00 | Charles Jackson |
11:00-11:15 | Viktor Kaufmann and Andreas Kellerer-Pirklbauer |
11:15-11:30 | Rafal Wawer and Artur Lopatka |
11:30-11:45 | Vaclav Petras, Helena Mitasova and Anna Petrasova |
11:45-12:00 | COFFEE BREAK |
12:00-12:30 | Keynote: Marco Giardino, Luigi Perotti, Walter Alberto, Sara Ratto |
12:30-13:45 | LUNCH BREAK |
Session 10: Monitoring of natural hazards II | |
13:45-14:15 | Invited lecture: Steve Kopp |
14:15-14:30 | Janusz Wasowski, Fabio Bovenga, Raffaele Nutricato, Davide Oscar Nitti and Maria Teresa Chiaradia |
14:30-14:45 | François Clapuyt, Veerle Vanacker, Kristof Van Oost and Fritz Schlunegger |
14:45-15:00 | Xavier Bodin, Dario Trombotto and Alvaro Soruco |
15:00-15:15 | COFFEE BREAK |
Session 11: Geomorphometry for natural hazards geomodeling | |
15:15-15:30 | Mario Kummert and Reynald Delaloye |
15:30-15:45 | Rafał Kroczak and Tomasz Bryndal |
15:45-16:00 | Mihai Niculita |
16:00-16:15 | Daniele Strigaro, Massimiliano Moretti, Matteo Mattavelli, Mattia De Amicis, Valter Maggi and Antonello Provenzale |
16:30-17:15 | Life achievement awards / Best paper awards Towards Geomorphometry 2017 |
17:15– | Short Trip: Meteorite crater Morasko |
DAY 4: Thursday 25.06.2015
Parrallel workshops
Room | Morning 9:00-12.30 | Afternoon 13:30-17:00 |
Jarek Jasiewicz GRASS GIS and R as a tool for large-scale geomorphometric mapping | Jarek Jasiewicz Hydrological modeling in GRASS GIS | |
Jonathan de Ferranti/Jacek Niesterowicz World-wide DEM | Tom Hengl Automated DEM data analysis using R + SAGA + Google Earth | |
ESRI ESRI ArcGIS Pro – new desktop application from Esri | ESRI ESRI ArcGIS Pro – new desktop application from Esri | |
Martin Isenburg Hands-on intro to LiDAR processing with LAS tools | Fabio Bovenga, Janusz Wasowski Radar interferometry for ground motion analysis |
DAY 5: Friday, 8:00 A.M 26.06.2015
All-day conference trip
Adam Mickiewicz Square, City Centre near Adam Mickiewicz Monument
Mirosław Makohonienko, Małgorzata Mazurek